Personal Trainer Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kişinin fiziksel ve mental durumunu göz önünde bulundurarak ona özel bir antreman programı ve çalışma disiplini inşaa eden kişilere “personal trainer” yani kişisel antrenör denir.

Kişisel antrenör , egzersiz yapmana yardımcı olan kişidir.

Sağlıklı popülasyondaysan kas gücünü, kas dayanıklılığını, vücut kompozisyonunu, kardiyovasküler dayanıklılığını ve esnekliğini daha iyi noktaya taşımayı, özel popülasyondaysan ( sağlıksal problemler) problemi analiz edip sağlık verilerinle birleştirir ve buna yönelik bir çalışma programı oluşturur. Sağlıksal değerler olumlu yönde ilerletirken diğer kişisel hedeflerini(Hipertrofi, estetik görüntü, yağ yakımı gibi ) de gözetir. Bunun yanında egzersizlerinden sonuç alabilmen adına sağlaman için gereken istikrarı sağlayabileceğin yolu gösterir ve motivasyonunu yükseltir. Böylece hedeflerine en hızlı ve güvenli yollarla , emin adımlarla ilerlersin!

Kişinin sağlık durumu, Yağ-kas oranı, statik/dinamik postür analizleri , güç ,kuvvet ,dayanıklılık gibi faktörler incelenerek hedefinize göre hazırlanır.

Kişinin uygunluk durumu, spora ayırabildiği gün ve saatlerdeki eğitmenin uygunluk durumuna bağlı olarak değişir.

Kişinin hedefi ve kondisyon durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. PT ile çalışmanın en büyük artısı da bu değişkenliğin iyi saptanmasıdır.

Öncelikle doktor teşhisi ve tedavisi ardından personal coachla çalışabileceğine dair doktorundan aldığı izinle başlanabilir.

Erkeklerde yüzde 10-20 arası , kadınlarda ise yüzde 12-22 arasında olması ortalama ideal yağ oranını ifade eder. Fakat boy , yaş , cinsiyet gibi faktörlerin değişimiyle bu oranların üzerinde ya da altında olabilir.

Beslenmenizde temel beslenme gereksinimleriyle ilgili yönlendirme sağlanır. Fakat kişisel bir program hazırlama beslenme uzmanının görevidir.

Bu soru ne kadar spesifik sorulursa sorulsun insan fizyolojisinin ne kadar sonuç alabileceğinin hesaplanması için çok detay testler yapılması gerekir ki bu bile doğru sonuç için yeterli olmayabilir. Bundan dolayı net bir sayı söylemek mümkün değildir.

✅Daha önce hiç egzersiz yapmadıysan, eğitmenin vücudunu tanımanı ve spor salonunun yanı sıra beslenme konusunda temel olarak bilgilenmeni sağlayacak. Vücudunda neler olup bittiğini öğrenme konusunda seni eğitecektir.

✅Motivasyona ihtiyacın varsa , hedeflerine ulaşmana ve gerekli motivasyonu sağlama yolunda yanında bulunacaktır.

✅Spora başlayıp başlayıp bırakıp pes ediyorsan, kişisel eğitmenin ihtiyacını analiz edip seninle doğru iletişimi kurmaya ve devamlığını sağlamanda yol gösterici olacaktır.

✅Sakatlık yaşadıysan , kişisel eğitmenin tedavi sürecini atladıktan seni sonra tam etkinliğe güvenli ve verimli şekilde ulaştırmaya çalışacak.

✅Rekabetçi veya profesyonel bir sporcuysan , kişisel eğitmenin en yüksek performansına ulaşman ve sakatlıklardan korunman için güncel eğitim yollarını seçecektir.

Aslında herkes!

Postür bozukluğu yapısal bir bozukluktan dolayı gerçekleşmeşse düzelmez. Fakat kassal dengesizlikten dolayı ise düzelir veya ilerlemesi önlenir.